Andres Iniesta njoftoi se karrierën e tij do të vazhdojë në Japoni.

Ylli spanjoll do të luajë në ligën japoneze sezonin e ardhshëm.

Ai postoi një fotografi me Hiroshi Mikitanin, i cili është pronar i Rakuten, në aeroplanin e tij privat.

Kjo ishte mënyra që ai tregoi se do të luajë në ekipin japonez, Vissel Kobe edicionin e ardhshëm.

Megjithëse ai ishte shumë afër për të luajtur në ligën kineze, por në fund zgjodhi Japoninë.

Kushtet ekonomike janë gjithashtu shumë të mira dhe në aspektin familjar, Japonia ka pasur kapacitet më të madh të joshjes sesa Kina.

Pas nënshkrimit të kontratës së tij me klubin e tij të ri, Iniesta do të bashkohet me skuadrën spanjolle të hënën e ardhshme për të filluar përgatitjet për Kupën Botërore në Rusi.

Ai do të kërkojnë të fitojë trofeun për herë të dytë, pas vitit 2010.