Hamburger me mish qengji

Një pjatë kalorike, e shijshme dhe e thjeshtë në gatim

Përbërësit:

– 500 gr mish të bluar qengji

– 2 lugë mente të freskët të grirë

– 2 lugë majdanoz të grirë

– 2 lugë rigon të grirë

– 1 lugë hudhër të grirë imët

– 1 lugë e vogël qimnoni të grirë imët

– ½ luge piper i kuq djegës

– ½ luge të vogël kripë

– ½ luge të vogël piper.

Mënyra e përgatitjes:

1. Në një enë përzieni mishin me mentën, majdanozin, rigonin, hudhrën, kripën dhe piperin.

2. Shtoni spec djegës dhe gatuani katër qoftere.

3. Lyejini me vaj tavën e grillit apo skarën dhe piqni hamburgerët nga 5 minuta na të dyja anët.